fbpx
Hlavný „potulkár“, autor (spoluautor), režisér, sprievodca, ale aj spisovateľ, prekladateľ, moderátor a učiteľ.

Vlastným menom PhDr. Milan Kolcun

Sprievodca po Košiciach v angličtine, ruštine, španielčine a slovenčine.

Moderátor vlastnej talkshow BEZ ŠEPKÁRA na Malej scéne Štátneho divadla (ale aj iných „šou“).

Milan Kolcun sa narodil.

Na základe povinnej školskej dochádzky chodil povinne na základnú školu.

Gymnázium Šmeralova, ktoré navštevoval následne, radšej následne premenovali.

Na univerzite strávil viac rokov než ostatní. Vyštudoval slovenčinu, ruštinu, angličtinu a španielčinu. Žiaden z jazykov však nevie stopercentne, preto ich vyučuje.

TOP rádio nepočúval, ale v robote musel, keďže tam pracoval ako moderátor. Tam vymýšľal rozhlasové potulky. Bol aj autorom námetu, scenáristom i moderátorom pôvodnej relácie v TV Global Flirtovačky.
Teraz ho počuť každú piatok i sobotu o 10:30 na vlnách Rádia Košice, kde má zas reláciu Potulky mestom Košice (však čo iné, nie?)

Na početných literárnych súťažiach nevyhral žiadnu cenu, dokonca sa ich ani nezúčastnil. Píše o láske. Ako keby jej nebolo dosť všade okolo nás! Zbierky básní Hore bez názvu, (Z)vrátené (po)city. Zo španielčiny preložil filmy, divadelnú hru a najnovšie nadčasovú knižku  Diamant nepokoja.
Svoj názor na súčasnosť vyjadril svojským štýlom v románe Najnovší hriech. (Obe dostať v MiC KOSICE na Hlavnej 32 v Košiciach.)

Štyrmi svetovými jazykmi a jedným slovenským sprevádza turistov po Košiciach, lebo títo by sa inak určite stratili v tomto veľkom malom meste.

Ešte radšej však sprevádza Košičanov. Tí blúdia menej, o to viac sa však čudujú, že čo všetko v Košiciach je, bolo a bude. Aby na ich udivovaní zarobil, vymyslel s Lacom Koránom Potulky mestom Košice. Dnes je v ponuke už viac ako 70 tém a trás prechádzania sa po Košicach a dokonca aj v niektorých mestských častiach.

Knižná edícia Potulky mestom Košice, ktorú inicioval, má už takmer 10 dielov.

130 najpozoruhodností Košíc opísal v knihe Potulky mestom Košice.

Zostavil knihu Košická čítanka  – úryvky z diel beletristickej a memoárovej literatúry v podaní 93 známych autorov.

V roku 2012 sa dostala do kníhkupectiev kniha Štýly krásy v Košiciach kde opísal krásu Košíc podľa jednotlivých štýlov: Románske Košice, gotické, renesančné barokové, klasicistické, pseudoštýly, kubistické, modernistické, socialistické ba i súčasné. Množstvo fotografií a trasy po meste podľa jednotlivých štýlov, ako aj typy písma volené podľa jednotlivých štýlov, robia knihu ešte štýlovejšou.

V roku 2013 vyšla Kolcunova autorská kniha Košické detaily (o detailoch Košíc, ktoré stoja za vyhľadanie a obdiv).
Kniha je slovensko-anglická, a preto aj vhodná pre tých, ktorým sa páčili Wanders in Košice.

V máji 2014 vyšli  Košické povesti a legendy, ktoré Kolcun zozbieral alebo požiadal iných autorov, aby ich napísali na objednávku do tejto knihy. Mnohé z nich doteraz neboli preložené do slovenčiny alebo neexistovali v literárnej forme. Kniha bude obohatená o umelecké fotky Katky Kačmáryovej.

V máji 2016 pokračovanie Košické detaili II. a v novembri zasa Košická čítanka II.

Kolcun sa rád chváli tým, že si užíva luxus robiť to, čo má rád. Aj teraz sa zas chváli. Radšej už nečítajte, lebo budete musieť vetrať…

Milanko Lcun