fbpx
Košicami Vás posprevádza v slovenčine, angličtine a maďarčine.

Ester Ritter sa narodila ako Estera Ritterová, lebo taký bol zákon. Diktovať si len málokedy dovolí, a preto si ho zmenila do dnešnej podoby hneď, ako pochopila, že aj do Šace chodia spoje, lebo tam sa v pôrodnici narodila.

Základnú školu si vyskúšala, hneď aj dve, no nie preto, že by ju vylúčili. Prvý časopis napísala a vlastnoručne zhotovila, dokonca speňažila ešte na prvom stupni základnej školy. Žiaľ mamka jej prvý obchodný nápad rýchlo zrušila ešte predtým, ako by sa stihli sťažovať rodičia spolužiakov. Od tej doby píše už len pre svoju radosť. Chcela sa stať herečkou, ale skoro pochopila, že z toho sa asi až tak dobre neuživí, a tak zostala pri dedinských divadelných vystúpeniach. Dokonca sa dostala ako herečka až do telky, a to rovno do televízie v Moldave nad Bodvou. Po úspešnom absolvovaní gymnázia skúsila štúdium na stavebnej fakulte v Košiciach. Keďže sa obávala, že krásu katedrály sv. Alžbety by len ťažko prekonala, tak radšej školu nedokončila.

Amerika sa jej zdala vzdialená, a tak svoj americký sen išla žiť do Anglicka a do Grécka. Časom však pochopila, že krajšie mesto ako Košice už nikde nenájde, a preto sa rozhodla vrátiť domov. Zahraničie jej chýba dodnes, tak sa pred rokmi zamestnala v zahraničnej firme, kde úspešne buzeruje kolegov dodnes.

Svoj spánok často obetuje a dobrovoľne prekladá pre svetovú genealogickú stránku, dokonca aj sama báda po svojich šľachtických predkoch. Keďže do minulosti cestovať nevie, nezostalo jej nič iné, ako cestovať vždy, keď jej to čas dovolí po celom svete.

Stretnúť ste sa s ňou mohli aj na rôznych mestských tanečných akciách, keď ešte skúšala ľudí upútať tancom swing.

Mestom Košice sprevádza niekoľko rokov v troch jazykoch, najďalej to dotiahla do Slovinska. Svoje publikum rada zapája do debaty, ale len pokiaľ nie sú ukecanejší ako ona.

Ester Ritter